WINNERS

SHORT FILM AWARDS

  • First Prize Best Short Film – The Embroidered Dress by Doğuş Algün
  • First Runner Up Best Short Film – Anna By Natalie Dale
  • Second Runner Up Best Short Film – PAWNS by David Barbeschi
  • Best Student Short Film – Golden Age by Jermey Pair

SHORT FILM GENRE AWARDS 

  • Best Action Adventure Short Film – Daipool by Andi Osho
  • Best Drama Short Film – Lenora by Bishal Dutta
  • Best Comedy Short Film – High Calorie by Mehmet Tığlı
  • Best Family Short Film – Priest to Priest by Diana Losen
  • Best Foreign Short Film – Limit by Javod Daraei
  • Best Romance Short Film – Once Upon A Dream by Anthony Nion
  • Best Sci-Fi Short Film – New York 2150 by Harry Assouline
  • Best Short Documentary – Maribor and His Worldwide Oldest Vine by Franc Kopic

SHORT FILM HORROR/THRILLER AWARDS

  • Best Horror Short Film – The Cop Cam by Cynthia Bergen & Isaac Rodriguez
  • Best Thriller Short Film – The Red Oak by Dustin Ardine
  • Best Psychological Thriller – A Scream That’s Trapped Inside by Savvas Christou
  • Best Supernatural Thriller – Lion by Davide Melini

SHORT FILM AWARD WINNERS

  • Best Director – Agnieszka Gasiorek for Thoughts of Love
  • Best Screenwriter – Aidan Rawnsley & Andriy Demtschuk for Take Note
  • Best Writer Director – Elena Rojas for Shadows of Hope
  • Best Cinematographer – Sergio Falconi-Parker for Blind Date
  • Best Actress – Alessandra Nunzia Barattoli for Lost in Memories
  • Best Actor – Doğa Konakoğlu for High Calorie
  • Best Comedian – Rachel Handler for The Housewarming

NEW MEDIA AWARDS 

  • First Prize Best New Media Series Award – Brian For Hire by Krishna Ribeiro
  • First Runner Up Best New Media Series Award – The Mamaluke “Sleeping with the Fishes” by Ben Fiore
  • Second Runner Up Best New Media Series Award – Willard’s World by James “JR” Rhaburn
  • Best Virtual Reality Award – Praying from Afar by Melody Liu

NEW MEDIA AWARD WINNERS

  • Best New Media Series Director – Krishna Ribeiro for Brian For Hire
  • Best New Media Series Cinematographer – Brian O’Carroll for New York 2150
  • Best New Media Series Screenwriter – Ben Fiore & Rick Bailey for The Mamaluke “Sleeping with the Fishes”
  • Best New Media Series Actress – Paris Scott for Friends Be Like…
  • Best New Media Series Actor – Christian McClure for Willard’s World

MUSIC VIDEO AWARDS

  • First Prize Best Music Video: White Man by Macy Gray, Directed by Fatima Andrade Koehler, Produced by Caroline Chokolate and Guido Fabris at Chokolate LLC
  • First Runner Up Best Music Video: Madness by SOXSO, Directed by Adrian Szczepaniak

MUSIC VIDEO SPECIALTY AWARDS

  • Best Female Singer Music Video: Delightful by Katie Garibaldi
  • Best Male Singer Music Video: Love Falls Softly by Joakim Lund
  • Best Composer Music Video: A Winter’s Jazz Fantasy by Paolo Pizzi
  • Best Dance Performance Music Video: Gypsy Girl by Roshan Maloney, Directed by Brian Flaccus
  • Best Animated Music Video: King of You and Me by Peter Galperin
  • Best Español Music Video: El Amor by Daniel Prypchan
  • Best Rap Music Video: Save Me From Love II by Jason Swain
  • Best Electronic Music Video: Madness by SOXSO, Directed by Adrian Szczepaniak
  • Best International Music Video: Boring I Love You by Nikhil Malik
  • Best Instructional Music Video: Hands Only CPR Hip Hop by Artie Romero & the American Heart Association
  • Best Music Video Cinematography: Joakim Lund & Helge Kallevik for Love Falls Softly
  • Best Music Video Directing: Collier Landry and Guido Fabris for Stop Drop Roll by Macy Gray

TRAILER AWARDS

  • Apeiron by Philip Thomas Morelli
  • First Runner Up Trailer: The Stream by Cynthia Bergen

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close